Nişantaşı deyince ilk aklımıza gelen; seçkin yaşam tarzı, eşsiz mağaza ve butikler, en ünlü markalar, en kaliteli ve şık mekanlardır. Peki Nişantaşı semtinin bu seçkinli ve kalitesi nereden geliyor?

Nişantaşı’nın popülaritesi 19.yüzyıla dayanıyor. 19 yüzyılın ikinci yarısından itibaren Nişantaşı gelişti ve büyüdü. Saraya yakınlığı sebebiyle hanedan mensupları ve yüksek devlet görevlileri bu semte yerleştirildi. O dönemde İstanbul’un en modern kesimi Pera’ya yakın olması nedeniyle de popülerliği iyice arttı.

1930 yıllarına kadar Nişantaşı konaklar semti olarak bilindi. Ancak bu yılarda apartmanlaşma kültürünün hızla yayılması ile beraber Nişantaşı da çevresindeki semtler gibi İstanbul’da en hızlı apartmanlaşan semtler arasında yerini aldı. Ancak bu apartmanlaşma süreci semtin kalitesini bozmaksızın seçkin bir yapılaşma şekli ile devam etti. Cumhuriyet döneminden bu yana da özellikle üst gelir grubunun tercih etti yerleşim yeri halini aldı.

Zaman içerisinde bölgeye Dünyaca ünlü markalar geldi. Dünya markalarının Nişantaşı’nda yerini alması bölgenin değerini daha da fazla arttırdı. Nişantaşı bir sosyal yaşam ve alışveriş merkezi halini aldı. Nişantaşı geliştikçe İstanbul imajının da vazgeçilmez merkezi öğelerinden biri oldu.

Sahip olduğu mimari, İstanbul’un en büyük kültürel mirasları arasında yerini aldı. Nişantaşı ile özdeşleşen ve İstanbul’un gözbebeği olan bu kültürel miras, Nişantaşı sakinlerini ise olmazsa olmazı oldu. Yıllardır bu dokuya ve kültürel mimariye alışan Nişantaşı halkı bu zengin dokunun içinde sıcacık komşuluk ilişkileri ile anılır.

Peki bu kültür ve alışkanlıklarla yıllardır yaşam tarzını sürdüren Nişantaşı halkı asırlık binaların yenilenmesi gerektiği konusu gündeme gelince en çok neden korkuyor dersiniz? Mütevazı yaşam tarzı, alıştıkları komşuluk ilişkileri ve her zaman onlar için vazgeçilmez bir sembol olan semtin tarihi dokusu tabii ki.

Bu konuda onların yanında olan, onların istek ve beklentilerini çok iyi bilen, onlara yaşam alanları sunan Keten İnşaat yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Keten ürettiği butik konutlarla Nişantaşılının yüzünü güldürüyor. Yıllardır çizgisinde ve bölge halkının beklentisinden ödün vermeksizin sürdürdüğü projelerde, Nişantaşı’nın mimari ve bölgesel dokusuna sadık kaldı.

Günümüzde bile yeni projeleri ile Nişantaşı’nda modern ancak tarihi dokuya uygun binalar üretiyor. Keten İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Keten yeni projeler ve Nişantaşı hakkında konuştu. Keten,”Nişantaşı sahip olduğu mimari ve kültürel mirası ile kendine has bir dokuya sahip. Yıllardır bu mimariye ve dokuya sahip çıkarak bunu korudu buranın halkı. Biz de bu dokuya sadık kalarak, buradaki insanların yaşam tarzına uygun butik konutlar üretiyoruz. Bu zengin dokuyu bozmadan ama değer katarak yapıları hayata geçiriyoruz.” Dedi.

1977 yılından bu yana inşaat sektöründe faaliyet gösteren Keten İnşaat, başta Nişantaşı olmak üzere İstanbul’un farklı bölgelerinde hayata geçirdiği, semt dokusuna uygun projelerle dikkat çekiyor. İnşaat sektöründe 34 yıllık deneyimin getirdiği uzmanlıkla örnek gösterilen 100 den fazla projeye imza atan firma, tarihi ve kültürel zenginliği ile tanınan İstanbul’un en önemli semtlerinden Nişantaşı başta olmak üzere kaliteli ve güvenilir yaşam alanları inşa etmeye devam ediyor.

ESKİ BİNALARINIZI YENİDEN İNŞA EDİYORUZ


Eski yapı stoğunuzu alıp, olası bir depreme dayanıklı olarak yeniden inşa ediyoruz.