1. Keten İnşaat’ın çalışmalarıyla ilgili bilgi verir misiniz?

Keten İnşaat olarak, 38 yıldır semt dokusuna uygun binalar yapıyoruz. Başta Nişantaşı olmak üzere İstanbul’un farklı bölgelerinde birçok konut projesini hayata geçiriyoruz.

İstanbul’un birçok semtinde sağlıksız, eski binaların yıkılarak günün teknolojisine uygun, daha dayanıklı, uzun ömürlü ve çağdaş yapıların yapılmasını kendimiz için görev kabul ettik. Eskiyen, ekonomik ömrünü doldurmuş binaları yıkıp, depreme dayanıklı, semt dokusuna uygun ve akıllı bina özelliklerine sahip yeni yaşam alanlarına dönüştürüyoruz. Şu ana kadar daire sayıları 10-30 arasında değişen 100’ün üzerinde binayı yeniledik.

38 yıllık iş deneyimimizle; bugüne kadar Nişantaşı, Ulus, Şişli, Etiler ve Bağdat Caddesi civarında butik proje ve lüks konutlar inşa ettik. Şimdi ise 23 şantiyede çalışmalarımız devam ediyor.

2. Bu yıl hangi projelere imza atacaksınız?

Şu anda devam eden projelerimizi tamamlamak istiyoruz. Kadıköy yakasında ve Eyüp’te devam eden sıfırdan projelerimiz var. Etiler ve Ulus’ta da sıfırdan projelerimiz vardı, yapıp bitirdik. Eyüp’te bulunan Keten Haliç Projemiz Silahtarağa’da yer alıyor. Tarihi yarımadanın uç tarafında yaklaşık 15 bin metrekarelik kapalı alanlı iki blok konut inşa ediyoruz. 70 daire ve iki mağaza olacak. Mayıs ayı sonunda tamamını teslim edeceğiz.

Ayrıca Kadıköy’de 26 konutluk bir projemiz var. Bağdat Caddesi’nde 2 bin 500 metrekare bir iş merkezi yapıyoruz. Yine Kadıköy’de yapıp bitirdiğimiz 3.500 metrekarelik 10 daire yapıp teslim ettik. Kentsel dönüşüm anlamında ise Şişli bölgesinde devam eden 17, Etiler’de ise 2 projemiz devam ediyor.

3. Biraz önce Eyüp’te yer alan Keten Haliç Projenizden bahsettiniz. Projeye ilgi şu anda nasıl?

Keten Haliç Projesi’ne yoğun bir ilgi var. Akıllı ev sistemi ile inşa edilen ve Haliçport’un tam karşısında yer alan projemiz, lokasyon açısından oldukça avantajlı. Bu nedenle Keten Haliç özellikle merkezi yerde oturmak isteyenler tarafından tercih ediliyor. 2+1, 3+1, 4+1 ile çatı dubleksinden oluşan Keten Haliç’te kartlı otopark giriş sistemi, 7/24 resepsiyon, fitnes salonu, Türk Hamamı gibi birçok özellik de bulunuyor. Bütün bu özellikler alıcıların tercihini olumlu yönde etkiliyor.

İstanbul’un en önemli eğitim kurumu Haliç Üniversitesi’nin yanı başında olması, iş ve sosyal yaşamın merkezi Galata ve Beyoğlu’na olan yakınlığıyla Keten Haliç Projemiz, İstanbul’un katma değeri en yüksek bölgelerinden birinde de yer alıyor. Bölgenin yapılaşmaya bağlı olarak ulaşım altyapısı da sürekli gelişiyor. Örneğin, 2012 yılında faaliyete geçen Kağıthane Bomonti Dolmabahçe tüneli bölgenin değerini artırdı. 2015 yılında ise faaliyeti planlanan 3. köprü ve bağlantı yolları ile 2017 yılında kanalın bitiminde yapılacağı açıklanan marina da Keten Haliç’in değerini daha da artıracak. Keten Haliç bugün yapacağınız küçük bir yatırımı, geleceğinizi garanti altına alan büyük bir yatırıma dönüştürecektir.

3. Keten İnşaat’ı rakiplerinden ayıran en büyük özelliği nedir?

Sektörde fark yarattığımız en önemli konulardan biri butik çalışmamızdır. Binaları yenilerken kullanıcıların istekleri doğrultusunda hareket ediyor ve kendilerine ücretsiz iç mimarlık hizmeti de veriyoruz. Kısacası, kişiye özel çalışıyoruz. Yoğunlukla projelerimizin yer aldığı Nişantaşı ve Şişli İstanbul’un en eski semtlerinden biri. Bu semtlerde oturanların çoğu bu bölgede doğmuş ve büyümüş kişiler. Doğal olarak insanlar evleriyle de bütünleşmiş oluyorlar. Bu sebeple yenilenen evlerinde eski dokuyu ve ruhu hissetmek istiyorlar. Keten İnşaat olarak yenilediğimiz binalarda bu ruhu hissettiriyoruz. Bu görevi yerine getirirken de iç mimarlarımız ile buna kullanıcıları birlikte çalışıyor. Projenin her kademesinde kullanıcıların isteklerini göz önünde bulunduruyoruz. Özetle, bölgenin dokusuna uygun olarak kullanıcıların da isteklerini dikkate alarak binalarımızı yeniliyor, projelerimizi gerçekleştiriyoruz.

4. İnşaat sektöründe şu anda durum nedir? Bu yıl sektör ne kadar büyür?

Bu yıl konut sektöründeki hareketlilik Haziran ayında yapılacak olan genel seçimler sonrasında yaşanacak. Sektörde seçime kadar bekle gör politikasının uygulanacağını düşünüyordum. Seçim sürecinde sektörde bir yavaşlama olacaktır ancak bu yavaşlama seçim sonrası yerini canlanmaya bırakacaktır. Haziran ayından sonra sektörün büyüme yönünde bir ivme kazanmasını bekliyoruz.

Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörlerinden biri olan inşaat sektöründeki durgunluk, sektöre bağlı kapı pencere, PVC, inşaat malzemeleri, mobilya, izolasyan gibi birçok alt sektörleri de etkiler. İnşaat sektörünün birçok sektörü de kapsamasından dolayı, ülke ekonomisi için önem arz ettiği kanaatindeyim.

Bildiğiniz gibi, ekonomideki yüzde 3 civarında büyüme öngörülüyor. İnşaat sektöründe ise yüzde 4’ün üzerinde bir büyüme olacağını tahmin ediyorum. Konut sektörünün son yıllarda olduğu gibi bu yıl da yükselişini sürdüreceğini düşünüyorum.

5. Türkiye’de kentsel dönüşüm konusunda yapılanları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye’de kentsel dönüşüm geç başladı. Oysa kentsel dönüşüme 1999 yılındaki Marmara Depremi’nden hemen sonra başlanmalıydı, hemen yasa çıkmalıydı. Yasanın çıkışı gecikti, bu durum da Türkiye’ye zarar verdi.

İstanbul’da binlerce eski yapı stoku bulunuyor. Şu anda Türkiye genelinde 6,5 milyon civarında depreme dayanıksız bina var. Bu yapıların bir an önce yenilenmesi lazım. Kentsel dönüşüm konusunda radikal kararlar alınarak hızlı hareket etmek gerekiyor. Aslında devlet yeterli desteği sağlıyor ancak biz inşaatçıların en büyük sıkıntısı, en büyük zorluk noktası bürokrasi oluyor. Bürokrasinin bu yönde daha hızlı bir şekilde dönmesi lazım ki eski bina rezervlerinin yenilenmesi kolaylaşabilsin.

Kentsel dönüşümle beraber bir diğer sıkıntımız da plansız bir kentsel dönüşüm yapılıyor olması. Alt yapı konusunu yeteri kadar çözemedik. Bu sorunu çözmemiz lazım. Ancak parsel bazında imarlarla bunu çözemeyiz. Kentsel dönüşümdeki büyümenin ada bazında imarlar verilerek organize edilmesi gerekiyor.

Tüm bunların yanı sıra, insanlar deprem konusunda giderek bilinçleniyor. Her geçen gün depreme dayanıksız binalarını yenilemek isteyen kişilerin sayısı artıyor.

Keten İnşaat Ltd. Şti olarak da İstanbul’da kentsel dönüşümü başlatan ilk firmalardan biriyiz. 25 yıldır Nişantaşı, Ulus ve Suadiye’de depreme dayanıksız binaları semt ve çevrenin dokusuna uygun olarak yeniliyoruz.

Kentsel dönüşümü çok zor şartlar altında yaptık. Kentsel dönüşümü, üçte iki çoğunluğun olmadığı dönemlerde herkesi mutlu ederek tamamen bireysel ilişkilerle Nişantaşı’nda başlayıp bugüne getirdik. Dönüşümü de yaparken mahalle sakinlerinin isteklerine ve semt dokusuna uygun olarak gerçekleştirdik. Binaları yenilerken kalite, güvence ve ömür boyu garanti vermenin yanında bölgenin mimarisine ve dokusuna zarar verilmemesi gerektiğini ilke edinerek çalışmalarımızı gerçekleştirdik. Bizi marka haline getiren en temel ilkemizde buydu.

6. Devletin yüzde 15’lik konut desteğini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Yüzde 15’lik devlet desteğini olumlu buluyorum ve uygulamanın Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörlerinden olan inşaat sektörünü kuşkusuz hareketlendireceğini düşünüyorum. Ancak bu tür teşviklerin fırsatçı kişiler nedeniyle konut fiyatlarında artışa da neden olabileceğini aklımızın bir köşesinde bulundurmamız lazım. Bunun yanı sıra, devlet, konut alacaklara yüzde 15 destek vererek iyi bir girişim de bulunmuştur. Ama diğer tarafta sektörü regüle etme görevini de bir an önce hatırlamalıdır.

ESKİ BİNALARINIZI YENİDEN İNŞA EDİYORUZ


Eski yapı stoğunuzu alıp, olası bir depreme dayanıklı olarak yeniden inşa ediyoruz.