Lüks Konut Projelerinin devi Keten İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Keten bina yapımında hayati önem taşıyan incelikleri açıkladı. Cemiyet hayatının tanınmış ismi Selahattin Keten,”Bina yapımında doğru teknik ve matematik hayati önem taşıyor”. Dedi. Bina yapımının mühendislik bilimi çerçevesinde ince eleyip sık dokunarak uygulanması gerektiği ve bir tekniğe bağlı olduğunun altını çizen Selahattin Keten, ev almanın da inceliklerine değindi.

Bina yapımında doğru teknik hayati önem taşıyor.

20 yıldır depreme dayanıklı ve deprem yönetmeliğine uygun binalar üreten ve bu alanda İstanbul’un en seçkin semtlerinde ilkleri gerçekleştiren Keten İnşaat tekniğine uygun binalarla göz dolduruyor. Nişantaşı, Şişli, Kurtuluş, Kadıköy gibi bölgelerde İstanbul’un tam merkezinde inşa yapımını 1977 yılından bu yana sürdüren Keten İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Keten bu güne kadar kazandıkları güvenin en önemli kaynağının doğru ve tekniğine göre bina üretmek olduğunu vurguladı. Deprem gerçeğini her zaman ve her yapıda göz önünde bulundurduklarını ve bu alanda çok hassas davrandıklarını ifade eden Selahattin Keten, bu gerçeğin herkes tarafından hassaslıkla üzerinde durulması gerektiğine de vurgu yaptı. Bina yapımında doğru tekniğin önemini vurgulayan Selahattin Keten,” Mühendislik bilimi bina yapımında çok büyük rol oynuyor. Bunun gerekleri yapıldığı taktirde, binaların yıkılacağı ya da zarar göreceğine inanmıyorum. Deprem yönetmeliğinde ufak tefek aksaklıklar olsa da iyi bir yönetmelik. Buna sadık kalarak statik hesaplara bağlı kalınmalı. Biz projelerimizi yönetmeliğe ve tekniğe uygun olarak yapıyoruz. İnsan faktörünün de önemine değinen Selahattin Keten sertifikalı eleman ve teknik elemanların görevlendirilmesi gerektiğinin altını çizerken, inşaat formenlerinin mutlaka en az teknik lise mezunu olması gerektiğine vurgu yaptı. Keten ayrıca inşaat şirketlerin mutlaka birimlerinde veya ortakların arasında inşaat mühendisi olması gerektiğinin önemine değindi. Keten,” Her eline kazma kürek alan inşaat ustası olmamalı. Benim param var ben müteahhitlik yapıyorum mantığının artık Türkiye’den kalkmış olması gerekir.” Dedi.

1999 depreminden sonra binalar yoruldu.

Olası İstanbul depremine de değinen Selahattin Keten, 1999 depreminin ardından binaların yorulduğunu ifade etti. Keten İstanbul merkezli ya da yakın bölgede oluşabilecek bir depremin sonucu tahmin bile etmek istemediğini söyleyerek,” Çoğu sokak ve caddeye girilemeyecek. . Özellikle Nişantaşı, Şişli, Teşvikiye gibi bölgelerde yollar dar, çıkmaz sokaklar var, gelişigüzel park ediliyor, otopark problemi çok ciddi boyutlarda. Binaların çoğu birbirine bitişik nizamda ve yola çok yakın. Bu binaların yıkılması durumunda yollar tamamen kapanacak, ambulans ve itfaiye giremeyecek.” Dedi.  Daire almaya sadece iç mimarla değil inşaat mühendisi ile de gidilmesi gerekir. Selahattin Keten ayrıca ev almak isteyenlerin dikkat etmesi gereken önemli noktalara da vurgu yaptı.

Hazır bina için:

Binanın sağlam zeminde olması gerekir.
Çok iyi bir statik projeye sahip olması gerekir.
Ana zemin ve ana yapının öncelikli olması gerekir.
Binanın tekniğe uygun ve zemin alt raporunun olması gerekir.
Altındaki zemin balçık mı, kum mu, kaya mı, bunların hepsinin alıcılar tarafından biliniyor olması gerekir.

İnşaat aşamasındaki bina için:

İnşaat zamanında alınıyorsa mutlaka zemin raporu görülmelidir.
Statik projenin kim tarafından yapıldığını bilmesi lazım.
Statik projeyi mutlaka bilen bir mühendis vasıtası ile inceletmesi lazım.
Kolonlarını, kirişlerini, beton sınıflarını bilmesi lazım.
Ondan sonra iç düzenlemesine bakması gerekiyor.

Ev almış olmak için ev alınmaz.

Ev alırken bölgenin de önemine değinen Selahattin Keten insanların tercihinin yine şehir merkezine yöneldiğini belirtti. Uzak bölgelerde alınan evlerin okul, iş yeri ve şehir merkezine uzak olmasının yaşamı zorlaştırdığını ifade eden Keten, şehri merkezine uzak bölgelerde ev almış olmak için ev almanın avantaj sağlamadığının altını çizdi. Bina yapımında en önemli faktör tekniğine göre yapım. Bina yapımının ilmine göre tekniğe uygun yapılması büyük önem taşıyor. Deprem insanları öldürmüyor binalar öldürüyor. Japonya’da çok yüksek katlı binalarda bile yıkım yaşanmıyor. Burada raylı sistem uygulanıyor. Bu sistem İstanbul’da birçok yerde uygulanıyor. Ancak bu sistemin de sağlıklı işlemesi için statik hesaplarının çok iyi çıkmış olması ve çok profesyonel kişiler tarafından sisteme uygun yapılması gerekir. Lüks Konut projelerimiz için lütfen tıklayın.

ESKİ BİNALARINIZI YENİDEN İNŞA EDİYORUZ


Eski yapı stoğunuzu alıp, olası bir depreme dayanıklı olarak yeniden inşa ediyoruz.