İnşaat firmalarının artarda inşa ettiği birbirinden lüks yapılar dikkat çekiyor. Residence kültürünün de yaygınlaşması ile beraber özellikle İstanbul’da birbirinden şık yüksek katlı yapılar göze çarparken, ünlü İnşaat firması Keten İnşaat butik inşaat anlayışı ile yıllardır sürdürdüğü çizgisinden ödün vermeden devam ediyor. Nişantaşı’nda eski yapıların mimari dokuya sadık kalınarak yeniden yapılması ile dikkat çeken Keten İnşaat fabrikasyondan uzak kişiye özel tasarımlar yaratma konusundaki kararlılığını sürdürüyor.

Depreme dayanıklı yeni binalarda tarihi görüntüyü bozmuyoruz.

1977 yılından bu yana Nişantaşı başta olmak üzere İstanbul’un seçkin semtlerinde kişiye özel yapıları ile her zaman fark yaratan Keten İnşaat, yapılarında tarihi dokuya sadık kalmaya özen gösteriyor. Cemiyet Hayatının tanınmış ismi Keten İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Keten,”Nişantaşı tarihi dokusu ile İstanbul’un en nadide semtlerinden. Buradaki insanlar Nişantaşı’nın bu halini benimsemiş ve değişmesini istemiyorlar.” Dedi. Nişantaşı’nda binaların çok eski olduğuna değinen Selahattin Keten,” Buradaki binalar neredeyse asırlık binalar. Çok eski teknoloji ile yapılmışlar ve dayanıksızlar. 1999 depremi ile beraber iyice yoruldular.” Dedi. Deprem gerçeğinin herkesi korkuttuğunu belirten Keten,” Van depreminin ardından deprem gerçeği tekrar gündeme geldi. Aslında bu gerçeği hiç unutmamamız gerekir. İnsanlar oturdukları binalara güvenmiyor bundan dolayı da korkuyor. Binalarını sıfırdan yaptırmak için başvuranlar çok ancak yasalar bu işi güçleştiriyor. Yüzde yüz çoğunluk şartı aranıyor. Bunun acil olarak düzenlenmesi gerekir.” Dedi. 1999 depremi öncesinde binaların yıkılıp yeniden yapılmaya başlandığını belirten Selahattin Keten, 1995 yılında başlayan bu çalışmaların 1999 depreminden sonra artış gösterdiğini ifade etti. Keten Nişantaşı’nda 60 binayı yeniden yaptıklarını söyledi.

Güçlendirme yetmez yeniden yapım şart…

Güçlendirme çalışmaları ile yeniden yapım çalışmalarının kesin bir çizgiyle birbirinden ayrılması gerektiğinin de altını çizen Selahattin Keten,” Güçlendirme ile bir binayı yıkıp sıfırdan inşa etme aynı şeyler değil. Yaşanan depremin ardından binalara güçlendirme çalışması yapmak değil binaların baştan yapılası gerekir. Ancak burada da mutlaka mühendislik kuralları çevresinde, deprem yönetmeliğine uygun, kaliteli malzeme kullanılarak yapılması önem taşımaktadır.” Dedi.

Fabrikasyondan uzak kişiye özel  bina tasarlıyoruz…

Nişantaşı’nda yaşayanların çok seçici olduklarını belirten Selahattin Keten,” Buradaki insanlar ne istediklerini çok iyi biliyorlar. Biz de bu doğrultuda bina yapımında kullandığımız kaliteli malzeme konusundaki hassasiyetimizi iç tasarım aşamasında da gösteriyoruz. En kaliteli malzemeleri seçiyoruz ve müşterimize sunuyoruz. Müşterimiz kendi zevki ve hayal ettiği ev prototipi çerçevesinde banyosundan, mutfağına, salonundan, yatak odasına kısacası evini her köşesinde istediğini istediği gibi istediği kalitede yaptırma fırsatına erişiyor. Yaşadığı bina sağlam olmakla kalmıyor, verdiğimiz ücretsiz mimari danışmanlık hizmeti ile kendi zevkine göre de döşenmiş oluyor.” Dedi. Bir yıl içerisinde bina yapımını tamamladıklarını vurgulayan Selahattin Keten ayrıca müşterine bu aşamada ücretsiz olarak kalacakları ve kendi evleri konforunda yaşamalarını sağlayacakları yerler de temin ettiklerini belirtti. Bunu yaparken de evlerine en yakın mesafede olacak binaları da ayrıca tercih ettiklerini vurguladı.

Nişantaşılı Nişantaşı’nı seviyor…

Nişantaşı halkının Nişantaşı’nı sevdiğinin ve burada yaşamaktan keyif aldığının vurgusunu yapan Selahattin Keten,” Nişantaşı’nda insan ilişkileri ve komşuluk ilişkileri çok sıcak. Burada doğmuş, burada büyümüş ve burada yaşayan insanlar başka bir yerde yaşamayı tercih etmiyorlar. İstanbul’un farklı bir bölgesindeki yapılar ya da Residenceler Nişantaşı halkına cazip gelmiyor.” Dedi. Nişantaşı’nda yeni bina yapacak boş alan olmadığını da vurgulayan Keten, mevcut yapılar üzerinde hareketle bu yapıların yıkılıp yeniden yapılarak güçlendirilmesinin önemli olduğunu vurguladı.

ESKİ BİNALARINIZI YENİDEN İNŞA EDİYORUZ


Eski yapı stoğunuzu alıp, olası bir depreme dayanıklı olarak yeniden inşa ediyoruz.