İnşaat sektörünün altın yıllarını yaşadığı Türkiye’de birbirinden iddialı projeler yarışırken müşteriye bir çok alternatif doğuyor. Özellikle Türkiye’nin hatta dünyanın gözde şehirleri arasında yer alan İstanbul’da ise alternatifler arttıkça artıyor. Her zevke, her bütçeye uygun sunulan seçenekler bir çok kişiyi sıfırdan ev sahibi yapıyor. Ancak genel anlamda İstanbul Konut Projelerine göz attığımızda konservatif yapılar gözümüze çarpıyor. Aldığınız evin konumu, metre karesi, cephesi, katı gibi bir çok alternatifi seçme imkanınız varken, evin dekorasyonu aşamasında ya size sunulanla yetiniyorsunuz ya da zevkinize uygun olarak tekrar bir iç mimarla anlaşarak hayalinizdeki eve kavuşma fırsatını yakalıyorsunuz. Bu da oldukça uğraştırıcı bir süreç oluyor. Çünkü her şeyi tekrardan sıfırdan seçmeniz, en güvenilir ve kaliteli malzeme ve markaları bulmanız gerekir.

İstanbul Konut Projeleri kapsamında sıfırdan depreme dayanıklı ev almak isteyenler için Türkiye’de ilk defa uyguladığı kişiye özel konut projeleri ile dikkat çeken Keten İnşaat var. Yaptığı çalışmalar ve hayata geçirdiği projelerde farklılığı yakalayan Keten İnşaat, konservatif üretimden uzak müşterinin zevkine göre yaşam alanlarının dekorasyonu ücretsiz mimari danışmanlık hizmeti eşliğinde şekillendiriyor. Bu iş için de müşterilerinden ek bir bütçe talep etmiyor.

İstanbul Konut Projeleri Kapsamında şehrin farklı bölgelerinde semt dokusuna uygun binalar inşa eden Keten İnşaat’ın projeleri ve rakiplerinden faklılıkları ile öne çıkan detayları Keten İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Keten anlatıyor. Butik inşaat anlayışıyla yollarına ve projelerine tüm hızıyla devam ettiklerini ifade eden Selahattin Keten,” İstanbul’un seçkin semtlerinde örnek mimari yapılarının inşasına tüm hızıyla devam ediyoruz. Butik inşaat anlayışıyla Nişantaşı, Teşvikiye, Bostancı, Fenerbahçe, Şişli ve Kurtuluş gibi şehrin merkezinde lüks konut projelerini hayata geçiriyoruz. Tarihi değerlerden ödün vermeden günümüze uygun, depreme dayanıklı, kaliteli ve modern yapılar inşa eden ediyoruz. Bugüne kadar İstanbul genelinde 100’e yakın binayı yıkıp deprem yönetmeliği çerçevesinde yeniden inşa edildi. Yurtdışında da projelerimiz devam ediyor. Halen 314 daire ve alışveriş merkezi inşaatımız devam ediyor.”dedi.

Lüks konut projelerine yeni boyut kazandırdıklarını ifade eden Keten,” Profesyonelce hazırlanan dairelerin dekorasyonunu müşteri talepleri çerçevesinde şekillendirerek lüks konut projesi anlayışına da yeni bir boyut kazandırıyoruz.Yapılarda ücretsiz mimari danışmanlık hizmeti veriyoruz. Malzeme seçimini tamamen müşterinin beğenisine bırakıyoruz ve tüm yapılarımızda cephe ve alt yapı sistemlerimiz için en az 20 yıl garanti veriyoruz.” Diye konuştu.

Selahattin Keten yatırım yapmak isteyenler için de önerilerde bulunarak,”İstanbul’da merkez sayılabilecek Nişantaşı, Teşvikiye, Etiler ,Ulus, Şişli,Kurtuluş, Fenerbahçe ve Bostancı gibi bölgeler konumu bakımından yatırım için en cazip noktalar. Bu bölgeler her zaman değerini katlamıştır. Artık yavaş yavaş şehre dönüş başladı. İnsanların şehir yaşantısından uzak yaşamalarının olumsuzlukları ortada. Bu da insanları tekrardan şehir merkezlerine yönlendiriyor. Bu unsur az önce ifade ettiğim bölgeleri daha cazip kılıyor ve doğal olarak yatırım için değerini artırıyor.” Şeklinde konuştu.

Konut kredileri konusuna da değinen Selahattin Keten,” İnsanların ev sahibi olmalarının yolunu açan en önemli kaynaklardan biri olan konut kredileri satışlar açısından çok önemli bir unsur. Konut kredilerinin konut satışlarını artırdığı ortada. Kiralar insanlar için yüksek bir gider ve bu durumun ortadan kalkmasının yollarından biri de uygun krediler sayesinde konut alımlarının artması. Tüketiciler konut tercihlerini sıfır daireden yana kullanıyor. Bu da yatırımların değerini artıran bir unsur. Dolayısıyla tüm bu faktörler ortaya çıktığında konut almayı düşünen kişiler faiz oranlarının artması ile konut alım kararını erteliyor. Vatandaşın bir ev satın almak amacıyla borçlanmayı göze alabilmesi için, kullandığı kredinin geri ödenebilir olacağına inanması lazım. Dolayısıyla konut kredilerinin faiz oranlarının artışları ekonominin en önemli lokomotifi olan inşaat sektörünü yavaşlatacağını düşünüyorum.” Dedi.

Gayrimenkule yatırım yapmak isteyenlere de tavsiyelerde bulunan Selahattin Keten,” Yatırım amaçlı konut satın alanlar bu süreçte bir müddet daha faizlerin düşmesini bekleyebilir. Oturmak için konut almak isteyenlerin talebi devam edecektir. Belki daha küçük metrekareli bir konutu tercih etmek durumunda kalacaklar. Belki de farklı lokasyonda daha uygun fiyatlı bir konuta yönelecekler.” Şeklinde konuştu.

Son dönem kentsel dönüşüm projelerinin önemi ve Keten İnşaat’ın da çalışmalarına değinen Keten,” 20 yıldır Nişantaşı ağırlıklı olmak üzere İstanbul’un birçok bölgesinde kentsel dönüşüm projelerine imza atıyoruz.” Dedi.

Şu anda kentsel dönüşüm olarak tabir edilen şeyin İstanbul’u büyütmekten başka bir şey olmadığının altını çizen Keten,” Ancak biz kentin merkezine yeni imarlar verilmesi gerektiğini kat mülkiyeti yasasında ciddi değişikliklerin olması gerektiğini düşünüyoruz. Böylece riskli binalar yenilenebilir. Kentsel dönüşüm merkezlerden başlamalı.” şeklinde konuştu.

ESKİ BİNALARINIZI YENİDEN İNŞA EDİYORUZ


Eski yapı stoğunuzu alıp, olası bir depreme dayanıklı olarak yeniden inşa ediyoruz.