1. Hâlihazırda devam eden yatırımlarınızla ilgili bilgi alabilir miyim?

Başta Nişantaşı olmak üzere İstanbul’un farklı bölgelerinde birçok konut projesine imza atan Keten İnşaat Ltd. Şti olarak, 38 yıldır semt dokusuna uygun binalar yapıyoruz.

38 yıllık iş deneyimimizle; Nişantaşı, Ulus, Şişli, Etiler ve Bağdat Caddesi civarında butik proje ve lüks konutlar inşa ettik. Şimdi ise 23 şantiyede çalışmalarımız devam ediyor.

2. Kentsel dönüşümde gelinen noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz, sorunlar ve çözüm önerileriniz neler?

Türkiye’de kentsel dönüşüm geç başladı. Oysa kentsel dönüşüme 1999 yılındaki Marmara Depremi’nden hemen sonra başlanmalıydı, hemen yasa çıkmalıydı. Yasanın çıkışı gecikti, bu durum da Türkiye’ye zarar verdi.

İstanbul’da binlerce eski yapı stoku bulunuyor. Şu anda Türkiye genelinde 6,5 milyon civarında depreme dayanıksız bina var. Bu yapıların bir an önce yenilenmesi lazım. Kentsel dönüşüm konusunda radikal kararlar alınarak hızlı hareket etmek gerekiyor. Aslında devlet yeterli desteği sağlıyor ancak biz inşaatçıların en büyük sıkıntısı, en büyük zorluk noktası bürokrasi oluyor. Bürokrasinin bu yönde daha hızlı bir şekilde dönmesi lazım ki eski bina rezervlerinin yenilenmesi kolaylaşabilsin.

Kentsel dönüşümle beraber bir diğer sıkıntımız da plansız bir kentsel dönüşüm yapılıyor olması. Alt yapı konusunu yeteri kadar çözemedik. Bu sorunu çözmemiz lazım. Ancak parsel bazında imarlarla bunu çözemeyiz. Kentsel dönüşümdeki büyümenin ada bazında imarlar verilerek organize edilmesi gerekiyor.

Tüm bunların yanı sıra, insanlar deprem konusunda giderek bilinçleniyor. Her geçen gün depreme dayanıksız binalarını yenilemek isteyen kişilerin sayısı artıyor.

3. Keten İnşaat’ın kentsel dönüşüm projeleri ile ilgili bilgi alabilir miyim?

Keten İnşaat Ltd. Şti olarak; İstanbul’da kentsel dönüşümü başlatan ilk firmalardan biriyiz. 25 yıldır Nişantaşı, Ulus ve Suadiye’de depreme dayanıksız binaları semt ve çevrenin dokusuna uygun olarak yeniliyoruz.

Kentsel dönüşümü çok zor şartlar altında yaptık. Kentsel dönüşümü, üçte iki çoğunluğun olmadığı dönemlerde herkesi mutlu ederek tamamen bireysel ilişkilerle Nişantaşı’nda başlayıp bugüne getirdik. Dönüşümü de yaparken mahalle sakinlerinin isteklerine ve semt dokusuna uygun olarak gerçekleştirdik. Şu ana kadar daire sayıları 10 – 30 arasında değişen 100’ün üzerinde binayı yeniledik. Binaları yenilerken kalite, güvence ve ömür boyu garanti vermenin yanında bölgenin mimarisine ve dokusuna zarar verilmemesi gerektiğini ilke edinerek çalışmalarımızı gerçekleştirdik. Bizi marka haline getiren en temel ilkemizde buydu.

4. Yüzde 15’lik konut desteğini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Yüzde 15’lik devlet desteğini olumlu buluyorum ve uygulamanın Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörlerinden olan inşaat sektörünü kuşkusuz hareketlendireceğini düşünüyorum. Ancak bu tür teşviklerin fırsatçı kişiler nedeniyle konut fiyatlarında artışa da neden olabileceğini aklımızın bir köşesinde bulundurmamız lazım.

Bunun yanı sıra, devlet, konut alacaklara yüzde 15 destek vererek iyi bir girişim de bulunmuştur. Ama diğer tarafta sektörü regüle etme görevini de bir an önce hatırlamalıdır.

5. Depreme dayanıksız yapıları yeniden inşa ediyorsunuz. Bu kapsamda kaç tane binayı yenilediniz ve yeni binalar var mı?

Keten İnşaat olarak başta bulunduğumuz bölge – Nişantaşı – olmak üzere, İstanbul’un birçok semtinde sağlıksız, eski binaların yıkılarak günün teknolojisine uygun, daha dayanıklı, uzun ömürlü ve çağdaş yapıların yapılmasını kendimiz için görev kabul ettik.
Eskiyen, ekonomik ömrünü doldurmuş binaları yıkıp, depreme dayanıklı, semt dokusuna uygun ve akıllı bina özelliklerine sahip yeni yaşam alanlarına dönüştürüyoruz.
Şu ana kadar daire sayıları 10-30 arasında değişen 100’ün üzerinde binayı yeniledik. Yeni projelerimizi de hayata geçiriyoruz.

6. 2015 planlarınız neler?

Şu anda devam eden projelerimizi tamamlamak istiyoruz. Kadıköy yakasında ve Eyüp’te devam eden sıfırdan projelerimiz var. Etiler ve Ulus’ta da sıfırdan projelerimiz vardı, yapıp bitirdik. Eyüp’teki projemiz Silahtarağa’da yer alıyor. Tarihi yarımadanın uç tarafında yaklaşık 15 bin metrekarelik kapalı alanlı iki blok konut inşa ediyoruz. 70 daire ve iki mağaza olacak. Mayıs ayı sonunda tamamını teslim edeceğiz.

Ayrıca Kadıköy’de 26 konutluk bir projemiz var. Bağdat Caddesi’nde 2 bin 500 metrekare bir iş merkezi yapıyoruz. Yine Kadıköy’de yapıp bitirdiğimiz 3.500 metrekarelik 10 daire yapıp teslim ettik. Kentsel dönüşüm anlamında ise Şişli bölgesinde devam eden 17, Etiler’de ise 2 projemiz devam ediyor.

7. Yaklaşık 2 ay sonra genel seçimler olacak. Bu durum sektöre nasıl yansır?

Bu yıl konut sektöründeki hareketlilik Haziran ayında yapılacak olan genel seçimler sonrasında yaşanacak. Sektörde seçime kadar bekle gör politikasının uygulanacağını düşünüyordum. Seçim sürecinde sektörde bir yavaşlama olacaktır ancak bu yavaşlama seçim sonrası yerini canlanmaya bırakacaktır. Haziran ayından sonra sektörün büyüme yönünde bir ivme kazanmasını bekliyoruz.

8. İnşaat sektörünün gidişatını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bildiğiniz gibi, ekonomideki yüzde 3,5 civarında büyüme öngörülüyor. Ben inşaat sektöründe ise yüzde 4,5 üzerinde bir büyüme olacağını tahmin ediyorum. Konut sektörünün son yıllarda olduğu gibi bu yıl da yükselişini sürdüreceğini düşünüyorum.

Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörlerinden biri olan inşaat sektöründeki durgunluk, sektöre bağlı kapı pencere, PVC, inşaat malzemeleri, mobilya, izolasyan gibi birçok alt sektörleri de etkiler. İnşaat sektörünün birçok sektörü de kapsamasından dolayı, ülke ekonomisi için önem arz ettiği kanaatindeyim.

9. Kur artışından dolayı önümüzdeki aylarda zam olacağı söyleniyor. Sizin değerlendirmeleriniz ne bu konuda, zam kaçınılmaz mı?

Şu anki fiyatlar 2008 krizindeki fiyatların yüzde 13 altında. Piyasada dolar kurundaki artış dışında çok yükselme olmuyor. Dolar kurundaki artışa baktığımızda, sektörde kullanılan malzemelerin fiyatlarının çok etkilenmediğini görüyoruz.

Ancak fiyatlarda arsa bazında artış var. Arsa bazındaki bu artışı müteahhitler olarak kendi aramızda çözmeliyiz. Balonla ilgili söylentiler de var. Ancak ruhsat rakamlarına baktığımızda balon olmadığını görebiliriz. Şu anda alım gücü çok düşük. Devlet seçim öncesi alternatifler geliştiriyor ancak yine de alım zor.

10. Kur artışının sektöre etkisini değerlendirir misiniz?

Kur artışı yatırımcıya göre değişiyor. Yatırımcının elinde yüklü miktarda dövizi varsa bunu bir şekilde değerlendirmek istiyor. Gayrimenkul Türkiye’de öyle bir konuma geldi ki, hem yatırım aracı olarak hem de elindeki finans kaynağını kullanabilecek en akıllı yatırım yapılan sektörlerinden biri oldu.

Dolar kurunun yükselmesi ya da alçalması insanlarda bekle-gör politikası oluşturuyor. Yüksekten bozdurup fiyatın düşmesini bekleyip sonrasında gayrimenkul almak isteyenler oluyor. Bu da inşaat sektöründe durgunluğa, hareketsizliğe neden oluyor. Tüm bu nedenleri göz önünde bulundurunca, sektör olarak kurdaki artışa – alçalmaya çok olumlu bakmadığımızı söyleyebilirim.

ESKİ BİNALARINIZI YENİDEN İNŞA EDİYORUZ


Eski yapı stoğunuzu alıp, olası bir depreme dayanıklı olarak yeniden inşa ediyoruz.